» » УАВК наполягає на прискоренні гармонізації європейського та українського «картопляного» законодавства

УАВК наполягає на прискоренні гармонізації європейського та українського «картопляного» законодавства

УАВК наполягає на прискоренні гармонізації європейського та українського «картопляного» законодавстваУкраїнська асоціація виробників картоплі надіслала лист до в.о. міністра агрополітики Ольги Трофімцевої з проханням форсувати процес гармонізації європейського та українського законодавства в галузі картоплярства. 

Зокрема, Асоціація попросила, щоб було зрушено з мертвої точки процес прийняття наказу Мінагрополітики «Методичні вимоги у сфері насінництва щодо збереження сортовихта посівних якостей насіннєвої картоплі», який було підготовлено спільно виробниками УАВК та науковцями Інституту картоплярства за результатами перекладу, аналізу та адаптації двох євродиректив (2014/20/ЄС від 6 лютого 2014 р., якою визначаються основні сорти категорії і сертифіковане насіння картоплі, умови та позначення, застосовувані до таких сортів в ЄС; 2014/21/ЄС від 6 лютого 2014 р. щодо визначення мінімальних умов і сортів категорій для підготовки основної насіннєвої картоплі в ЄС).

Також УАВК надіслала інформаційний запит до Мінагрополітики з проханням надати повний перелік Директив Єврокомісії в галузі картоплярства із посиланням на європейські сайти, де можна ознайомитися з їх текстом; поінформувати про крайній термін їх адаптації до українських реалій; розставити пріоритетність перекладу, аналізу та адаптації євродиректив у галузі картоплярства; повідомити які саме Директорати та конкретні особи відповідають за підготовку кожної директиви та розробку на їх базі відповідних наказів Мінагрополітики.

УАВК наполягає на прискоренні гармонізації європейського та українського «картопляного» законодавства

  

За словами виконавчого директора УАВК Оксани Руженкової, УАВК готова підготувати переклади євродокументів, проаналізувати їх на відповідність до українських виробничих реалій. Асоціація має намір залучити до цієї роботи провідних українських науковців і виробників.

На численні прохання Української асоціації виробників картоплі очільник Держпродспоживслужби України Володимир Лапа у лютому 2019 року надіслав лист генеральному директору з охорони здоров`я і захисту рослин Європейської комісії Анні Бечер.

 

УАВК наполягає на прискоренні гармонізації європейського та українського «картопляного» законодавства

 

УАВК наполягає на прискоренні гармонізації європейського та українського «картопляного» законодавства

20 березня 2019 року відбулася відеоконференція співробітників Мінагрополітики та Єврокомісії, на якій українській стороні відмовили в проханні виходу української картоплі на європейський ринок і порадили продовжити гармонізацію європейського та українського законодавства в галузі картоплярства.

Аналогічну відмову дещо раніше отримали представники Мінсільгоспу Республіки Білорусь, які також надіслали запит до Єврокомісії щодо відкриття євроринку для білоруської картоплі. Реакцією на нелояльність європейців стала заборона на ввезення в Білорусь із 1 вересня 2019 року насіннєвої та продовольчої картоплі, вирощеної на території ЄС. Виняток буде зроблено лише для картоплі призначенням на науково-дослідницькі цілі та такої, що вирощена на ділянках вільних від карантинних організмів, згідно спільних для країн Євроазійського економічного союзу (Білорусь, РФ, Вірменія, Киргизія, Казахстан) Карантинних правил, що запроваджені 2017 року.

 

УАВК наполягає на прискоренні гармонізації європейського та українського «картопляного» законодавства

У сезоні-2018 Європа постраждала від надзвичайної посухи. Європейськими картоплярами було недоотримано 30% від планового врожаю картоплі. В Європі вперше за декілька десятиріч виник картопляний дефіцит. На Євроазійському континенті лише дві країни могли похвалитися гарним врожаєм картоплі – Україна та Білорусь. УАВК отримала низку замовлень від трейдерів із Македонії, Албанії, Хорватії, Сербії, Болгарії, Польщі, країн Балтії, Туреччини та низки Африканських держав на поставку картоплі. Через відсутність розробленого механізму транзиту української картоплі до європейських не-ЄС-країн компанії УАВК не змогли забезпечити виконання цих запитів.

Із 2004 року в ЄС діє Директива щодо заборони поставки картоплі з третіх країн, в яких відсутній моніторинг низки карантинних організмів. Зокрема, українським картоплярам закидають наявність на вітчизняних полях нематоди, раку картоплі, бурої та кільцевої гнилі. Проте за цей час 8 країн, у числі яких Єгипет, Марокко, Іран, Туреччина тощо зуміли переконати євроспільноту і мають право постачати свою продукцію під запит до європейських супермаркетів у так звані «дефіцитні вікна».

Господарства УАВК у сезоні-2018 опанували механізм встановлення «вільних ділянок» задля повернення на білоруський ринок і готові працювати за аналогічним принципом задля виходу на європейський ринок. У поточному сезоні 14 господарств із лав УАВК подали відповідні документи до Держпродспоживслужби і перевірять свої поля на наявність карантинних організмів, встановивши на них ділянки, вільні від карантинних організмів. Мета подібного вчинку – вихід української картоплі на європейський ринок. 

Українська асоціація виробників картоплі